Sladila so se kot nadomestek sladkorja na trgu pojavila že pred časom, v primerjavi s sladkorjem pa k hranilni vrednosti živil prispevajo zelo malo ali skoraj nič energije. Ko govorimo o sladilih, večina pomisli na aspartam, a sladil, dovoljenih za uporabo v živilih, je veliko več. Sladila spadajo med aditive in vsako sladilo ima oznako `E´ s pripadajočo številko. Sladila so lahko umetna ali naravna, kalorična ali nekalorična. V osnovi jih delimo v dve skupini: sladila, ki imajo sladilno moč podobno saharozi (namizni sladkor) in intenzivna sladila.
Kako prepoznamo živila s sladili? Odgovor na to vprašanje ni tako preprost kot se morda zdi. Običajno sadila najdemo v živilih, ki imajo na sprednji strani embalaže navedbe kot so: `brez sladkorja´, `brez dodanega sladkorja´, `30 % manj sladkorja´, `light´ in `diet´.
Fruc, negazirana brezalkoholna pijača s pomarančnim sokom in 4 vitamini z zmanjšano energijsko vrednostjo, s sladkorjem in sladilom | |
Poglejte na zadnjo stran embalaže
Zelo velikokrat podatek o vsebnosti sladil sploh ni zapisan na prednji strani embalaže. Če želite zagotovo vedeti, ali živilo vsebuje sladila, morate prebrati prodajno ime izdelka, ki je največkrat na zadnji strani deklaracije. Na seznamu sestavin bo, bodisi z imenom sladila ali s črko E in pripadajočo številko, zapisano katera sladila živilo vsebuje:
Fuzetea, Negazirana brezalkoholna pijača z izvlečkom čaja in okusom limone in limonske trave s sladkorjem in sladilom. | |
Kako prepoznamo živila s sladili?
1. Če je na sprednji strani izdelka trditev, kot je `brez sladkorja´, `light´ in podobno.
2. V prodajnem imenu izdelka (običajno na zadnji strani embalaže) je navedba `s sladili´.
3. Na seznamu sestavin je navedena kategorija `sladila´, ki ji sledi ime sladila ali črka E s številko.
Več o sladilih pa lahko preberete v tržnem pregledu živil s sadili, ki je objavljen v majski številki ZPStest.